Wystąpienia publiczne nie dla każdej osoby są łatwe, mogą przysporzyć wielu problemów i trudności. Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku innych kompetencji miękkich jest to umiejętność, którą można doskonalić w trakcie ćwiczeń. W skład sztuki przemawiania wchodzi między innymi dobra dykcja, pozytywne nastawienie, pewność siebie, umiejętność angażowania publiczności.
Zasady, jakie warto stosować podczas wystąpień publicznych
Niektóre osoby mają naturalne predyspozycje i sprawia im przyjemność wypowiadanie się publiczne, ale zazwyczaj jest to zdolność, którą można wypracować. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku doskonalenia wystąpień publicznych jest szkolenie indywidualne. Dobre wystąpienie publiczne powinno być zrozumiałe dla słuchaczy, chodzi głównie o umiejętność wypowiadania swoich myśli w klarowny sposób. Ważne czynniki, które wpływają na jakość wystąpienia publicznego to:
- sposób formułowania zdań,
- gestykulacja i pewna siebie mowa ciała,
- pozytywne nastawienie do słuchaczy,
- właściwa prezencja.
Zazwyczaj pierwsze wrażenie budowane jest w ciągu kilku pierwszych, dlatego warto poświęcić trochę czasu i wcześniej przygotować się do publicznych przemówień, główne zasady to:
- Przygotowanie psychiczne, oprócz merytorycznego przygotowania tematu, trzeba także przygotować swój umysł, odpowiednio się zrelaksować i zadbać o prawidłowy oddech, na tym etapie stosowana jest często metoda wizualizacji, czy widzimy siebie jako osobę pewną siebie w trakcie przemówienia i czy w trakcie nieprzewidzianych zdarzeń, będziemy w stanie improwizować, zamiast przerywać wystąpienie i wychodzić z sali.
- Schludny i elegancki wygląd, należy unikać zbyt obcisłych i niewygodnych części garderoby, powinniśmy pamiętać, ze wygląd nie powinien odwracać uwagi od przekazywanych treści.
- Kontakt wzrokowy i siła gestów, bardzo ważne jest utrzymanie kontaktu wzrokowego ze zgromadzonymi, ponieważ tylko w taki sposób można przekonać innych, że przemówienie jest skierowane do nich. W przypadku, kiedy odpowiednia gestykulacja i umiarkowana zmiana pozycji ciała nie jest naszą mocną stroną, warto przynajmniej zachować otwartą postawę ciała, nawiązać kontakt z zebranymi osobami i nie chować się za biurkiem.
- Przygotowanie merytoryczne tematu, dobra znajomość tematu, o którym mówimy, daje pewność, że nawet, jeśli pominiemy kolejność tematów, to o niczym nie zapomnimy. Przemówienie powinno przebiegać według określonego wcześniej planu, ale należy unikać trzymania w reku notatek.
- Dopasowanie języka przemówienia do słuchaczy, przygotowując treści wypowiedzi, należy wziąć pod uwagę do jakiej grupy wiekowej czy społecznej chcemy dotrzeć, język powinien być zawsze poprawny, zgodny z zasadami gramatyki, ale inaczej formułowane są zdania przeznaczone do grona specjalistów w jakiejś dziedzinie, a inaczej do nastolatków.
- Nawiązanie relacji i stworzenie opowieści, nawiązaniu bliższego kontaktu z odbiorcą sprzyja zadawanie pytań, prośba o opinię, czy też przytaczanie anegdot. Aby zyskać zainteresowanie i sympatię zebranych, można przytoczyć historię z własnego życia odnośnie do przekazywanych treści.
Korzyści z nauki wystąpień publicznych
Szkolenie indywidualne z wystąpień publicznych podnosi kompetencje przydatne również w życiu prywatnym. Dzięki temu, że zyskujemy swobodę bycia w centrum uwagi, podnosimy poziom naszej akceptacji, uczymy się naturalnej ekspresji w wyrażaniu siebie. Zyskujemy odwagę w komunikacji i swobodę w nawiązywaniu nowych znajomości.